Upute studentima u studentskom domu – epidemija Covid-19

Akademska godina 2021/22. uskoro počinje kao i useljenja studenata u studentske domove SC Varaždin.
Našim starim i novim stanarima prije svega želimo lijepu i uspješnu studentsku godinu!
Molimo vas da pročitate upute o funkcioniranju studentskih domova u vrijeme epidemije Covid-19 te da se pridržavate navedenih pravila.

UPUTE STUDENTIMA VEZANO UZ BORAVAK U DOMOVIMA

(na temelju još uvijek važećih Uputa za rad studentskih domova HZJZ i MZO od 15.09.2020. god.)

1. Useljenje u domove

U domove mogu useliti samo zdrave osobe (koje nemaju povišenu tjelesnu temperaturu, respiratorne simptome (kašalj, poteškoće u disanju, grlobolja) te poremećaj osjeta njuha i okusa, povraćanje, proljev), kojima nije izrečena mjera samoizolacije ili potvrđena zaraza COVID-19.

U slučaju da je student prije useljenja bio pozitivan na COVID – 19 potrebno je dostaviti potvrdu liječnika da je zdrav.

1. Dezinfekcija ruku i zaštitne maske

Svakodnevno prilikom ulaska u dom potrebno je dezinficirati ruke, korištenjem  dezinfekcijskih dozatora (dlanove i područje između prstiju potrebno je protrljati dok se ne osuše, a sredstvo nije potrebno isprati).

U svim zajedničkim prostorijama (recepcija, hol, hodnici, stubišta, čajne kuhinje, dnevni boravci, praonica rublja,…), potrebno je nositi zaštitne maske (platnene ili medicinske). Korištenje maske je obavezno do ulaska u sobu. Svaki student dužan je sam nabaviti masku.

1. Korištenje dizala i stubišta

Dizalo mogu koristiti najviše dvije osobe uz korištenje zaštitnih maski.

Prilikom korištenja stubišta potrebno je održavati socijalnu distancu minimalno 1,5 m uz obavezno korištenje zaštitnih maski.

1. Smještaj u sobama i međusobno posjećivanje

Studenti ne smiju ulaziti u sobe drugih studenata (ako je ulazak neophodan svi moraju imati maske).

Sobu je potrebno prozračiti više puta dnevno. U sezoni grijanja treba zatvoriti prozore prije izlaska iz sobe.

Nije dozvoljeno posjećivanje studenata u drugom domu.

1. Korištenje zajedničkih prostorija

Na svakoj zajedničkoj prostoriji označen je broj osoba koje je mogu istovremeno koristiti uz pridržavanje distance i nošenje maski.

Na zajedničkim prostorijama bit će raspored korištenja tih prostorija prema grupama soba (po hodnicima i katovima) te, prema uputama HZJZ, nije dozvoljeno korištenje prostorija na drugim katovima, drugom krilu i sl.

Zadržavanje u čajnim kuhinjama ograničeno je na 20 minuta. Zadnjih nekoliko minuta korištenja potrebno je prozračiti čajnu kuhinju.

Suđe treba oprati i pospremiti. Nije dozvoljeno zajedničko korištenje suđa. Svo suđe koje ostane na radnoj površini ili u sudoperu bit će odstranjeno.

Okupljanja i druženja (zabave, proslave i sl.) studenata u zajedničkim prostorijama i na otvorenim prostorima nisu dozvoljena.

Pri zamjeni posteljine obavezno je nošenje maske i držanje distance.

Zadržavanje u hodnicima i na stubištima potrebno je skratiti koliko je moguće u cilju izbjegavanja grupiranja.

Ključevi od košarkaškog igrališta i teretane se izdaju studentima iz iste sobe, odnosno grupe soba.

Za studentski restoran vrijede mjere i uputa za ugostiteljske objekte, a upute su  oglašene na restoranu.

1. Posjete i dostave roba

Zabranjene su sve posjete domovima osim nužnih posjeta vezanih uz pitanje zaštite zdravlja i sigurnosti.

Dostavu za potrebe studenata preuzimaju studenti ispred ulaza u objekt, osim pošte koju preuzima recepcija na isti način.

Studenti ne mogu ulaziti u uredske prostore bez prethodne najave na recepciji doma.

1. IT podrška

Upite vezano za spajanje na domsku mrežu potrebno je slati isključivo elektroničkim putem, korištenjem tiketing sustava https://podrska.scvz.hr ili e-maila helpdesk@scvz.hr.

1. Praćenje zdravstvenog stanja i postupak u slučaju pojave simptoma virusa COVID-19

Studenti svako jutro i večer mjere tjelesnu temperaturu pri čemu svaki student za sebe vodi pisanu evidenciju koju će na traženje dati na uvid nadležnima.

Prilikom pojave simptoma koji mogu upućivati na COVID-19 ili izricanja mjere samoizolacije student treba ostati u sobi, izbjegavati kontakte te o tome obavijestiti recepciju na mail recepcija@scvz.hr te roditelja ili drugu punoljetnu osobu iz svog kućanstva da dođe po njega. Student je dužan kontaktirati i svog liječnika obiteljske medicine ili epidemiologa radi daljnjeg liječenja.

Samoizolacija i karantena u studentskim domovima nisu dozvoljene.

Izolacija studenta se dozvoljava najdulje na rok od 48 sati u slučaju ne mogućnosti organiziranja ranijeg prijevoza kući.

Nakon isteka samoizolacije, izlječenja ili utvrđivanja negativnog nalaza na COVID-19 student se može vratiti u dom, ali prethodno liječnik ili student treba dostaviti potvrdu da je student zdrav na e-mail recepcija@scvz.hr.

Studenti su dužni pročitati Upute HZJZ-a (OVDJE) te se pridržavati istih te svih uputa Ministarstva znanosti i obrazovanja, Sveučilišta u Zagrebu i Studentskog centra.

Nepridržavanje uputa predstavlja teži disciplinski prijestup.

Molimo studente da nose maske, drže distancu i budu odgovorni i izvan prostora Studentskog centra Varaždin.

U Varaždinu, 31. kolovoza 2021. godine

Povratak