Promatranje Mliječne staze u dvorištu SC-a

Čega sve ima u prostoru između zvijezda u Mliječnoj stazi? naziv je predavanja dr. sc. Vibora Jelića iz Laboratorija za astročestičnu fiziku i astrofiziku Instituta Ruđer Bošković kojeg u dvorištu SC-a organizira Astonomsko društvo Varaždin, u srijedu 16.6.2021. u 19 sati.

Čega sve ima u prostoru između zvijezda u Mliječnoj stazi?

U prostoru između zvijezda u Mliječnoj stazi pronalazimo međuzvjezdani plin koji je oko 10 trilijuna puta rjeđi od zraka kojeg udišemo te se poput paučine razvlači po međuzvjezdanom prostoru. Oblikuje ga turbulentno gibanje te sveprožimajuće magnetsko polje koje je oko 100 milijuna puta slabije od ukrasnog magneta za frižider. Iako se radi o vrlo rijetkom plinu i vrlo slabom magnetskom polju, njihov ples stvara fascinantne oblike koje istražuju znanstvenici s Instituta Ruđer Bošković.

Za vrijeme predavanja uputit ćemo se u međuzvjezdani prostor pomoću promatranja radioteleskopom LOFAR te odgonetnuti tajne koje se tamo skrivaju. U tome će nam pomoći i dva interaktivna eksperimenta koje će se izvesti uživo.

Povratak
SCVZ Menu