Zakon o obavljanju studentskih poslova

Dana 8. studenog 2018. godine stupio je na snagu Zakon o obavljanju studentskih poslova (NN broj 96/2018) kojim je propisano:

-         ugovor mogu sklopiti redovni/izvanredni studenti i druge osobe sukladno odredbama članka 2. Zakona,

-         ugovor o obavljanju studentskog posla se sklapa prije početka obavljanja studentskoga posla, između izvođača, posrednika i naručitelja posla,

-         u pravilu ugovor se zaključuje za kalendarski mjesec, iznimno najduže na 45 dana,

-         najmanja neto cijena sata rada za 2018. godinu iznosi 21,50 kn,

-         doprinosi i naknade na ukupni iznos neto naknade izvođaču se povećavaju s dosadašnjih 17,50% na 18%,

-         ugovor, između ostalog, mora sadržavati podatke o početku i očekivanom trajanju posla,

-         obveza naručitelja posla je dostaviti ovjereni ugovor posredniku odmah po završetku posla,

-         obveza naručitelja posla je platiti posredniku naknadu za obavljeni posao najkasnije 15 dana od završetka posla.

Studentski centar Varaždin i sve Podružnice (Čakovec, Koprivnica, Križevci i Bjelovar) od 8. studenog 2018. godine će svim studentima i drugim osobama, za koje je Zakonom predviđena mogućnost obavljanja studentskih poslova, omogućiti učlanjenje u student servis, odnosno omogućiti sklapanje ugovora o obavljanju studentskog posla.

Do donošenja pravilnika kojim će ministrica propisati oblik obrasca ugovora koristit će se stari obrazac ugovora o djelu redovitog studenta uz obvezno potpisivanje izjave od strane studenata koju možete preuzeti OVDJE.

Sve dodatne upite vezano za obavljanje studentskih poslova možete postaviti  podružnici student servisa u kojoj ste učlanjeni, a u slučaju potrebe za dodatnim po jašnjenjima i obrazloženjima molimo da se obratite putem e-maila:  ured@scvz.hr.

Zakon o obavljanju studentskih poslova - OVDJE

Odluka o iznosu minimalne neto naknade za obavljanje studentskih poslova za 2018. godinu - OVDJE

Odluka o iznosu minimalne neto naknade za obavljanje studentskih poslova za 2019. godinu - OVDJE

Ugovor izdan putem web servisa ne smatra se elektroničkim ugovorom prema Zakonu o obavljanju studentskih poslova čl. 11, st. 5

Poštovani korisnici, danas je nadograđen sustav za prijavu u studentske web servise. Od sada je za prijavu potrebno koristiti svoj elektronički identitet (vlastiti AAI korisnički račun). AAI korisnički račun posjeduju svi učenici srednjih škola i studenti (npr. koristite ga pri prijavi u e-Dnevnik, pri prijavi na maturu itd.). Za sva pitanja i poteškoće pišite na helpdesk@scvz.hr.

U časopisu Računovodstvo i financije br. 7/2017 izašao je članak vezan uz neoporezive i oporezive zarade učenika i studenata koji možete pogledati OVDJE.

Odgovor Porezne uprave na pitanje:

Što je primitak kod isplate učeniku i studentu na redovnom školovanju za rad preko učeničkih i studentskih udruga (članak 9. stavak 1. točka 6. Zakona o porezu na dohodak Narodne novine, 115/2016) i ubrajaju i se doprinosi "na" u primitak?

Važna obavijest za studente koji rade posredstvom Student servisa

Od 1.1.2017. godine u primjeni je novi Zakon o porezu na dohodak NN 115/2016 i novi Pravilnik o porezu na dohodak NN 10/2017.

Dragi studenti, radom posredstvom Student servisa ostvarujete sljedeće pogodnosti:

• mogućnost za brzu i dobru zaradu,
  • stjecanje radnog iskustva,
  • garantiranu isplatu zarada za sve studente kojima je Student servis pronašao posao...

Upućuju se studenti koji su postali obveznici poreza na dohodak (više informacija na linku u odjeljku ZARADE ČLANOVA SERVISA) da iznos obračunatog poreza provjere prilikom prijave u modul Student servisa .

Poštovani poslodavci, angažiranjem studenata posredstvom Student servisa omogućujemo Vam:

• znatno manje troškove rada - ukupna davanja koja plaćate na neto iznos zarade studenta iznose samo 17,50 % (troškove Student servisa knjižite kao troškove poslovanja),
  • brzo zapošljavanje studenata na raznim privremenim i povremenim poslovima.

Obratite nam se s punim povjerenjem ako imate potrebe za angažiranjem studenata.

Trg Eugena Kvaternika 6, 43 000 Bjelovar
Tel: 043/211-560, bjelovar@scvz.hr